Przejdz do tresci

Paklica (Lubrza-Gościkowo)

Standardowy szlak rzeką Paklicą ma długość ok. 15 km i pokonuje się go w 4-5 godz. Należy on do łatwych spływów, a dodatkową atrakcję stanowi z pewnością obcowanie z dziką przyrodą naszego regionu (bobry, dziki, jelenie, sarny, orzeł bielik, perkoz dwuczuby, łabędzie), jak również kontakt z historią w postaci obiektów militarnych i hydrotechnicznych wchodzących w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz unikalny obiekt sakralny – niezwykłej urody pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu.

Trasa spływu na mapie
[kliknij mapę, aby powiększyć]

Spływ rozpoczynamy przy stanicy wodnej w miejscowości Lubrza, bezpośrednio przy śluzie 708, skąd płyniemy prostym odcinkiem w kierunku jeziora Lubrza Mała. Kilkaset metrów za jeziorem przepływamy pod mostem autostrady A2, następnie płyniemy wśród łąk i sadów.

Docieramy do poniemieckiego jazu 712 – można wysiąść przy kładce i obejrzeć betonowy obiekt z zewnątrz. Następnie płyniemy przez pas trzcin, czyli pozostałości po stawie Rudnym. Docieramy do kamiennego mostku z przepustem. Za mostem możliwość postoju przy prawym brzegu. Grupy zorganizowane spożywają tam dostarczony posiłek. Przed nami Paklicko Wielkie. 

Kontynuujemy spływ prawym brzegiem jeziora. Jeżeli pogoda jest korzystna, możemy skorzystać z kąpieli na niestrzeżonej plaży. Po ok. 2 km dopływamy do zwężenia jeziora, gdzie znajduje się ujście rzeki Paklicy z jeziora Paklicko Wielkie. To najbardziej urokliwy odcinek szlaku: zwalone drzewa, mokradła, torfowiska – rzadko odwiedzane przez człowieka, są wymarzonym miejscem dla dzikich zwierząt i ptactwa wodnego. Po lewej stronie znajduje się rezerwat przyrody z okazałymi dębami. Dotarliśmy w okolicę wsi Nowy Dworek, przepływamy pod mostem drogowym.

Kiedy dotrzemy już do niewielkiego jeziorka Radno, należy stamtąd wykonać telefon do stanicy wodnej.

Przepływając obok zabudowań klasztoru kończymy spływ wysiadając na lewym brzegu rzeki przy metalowym mostku lub kontynuujemy spływ do miejscowości Szumiąca (opcja dla wytrwałych).

Powrót do Lubrzy na pokładzie busa, autokaru, wozu plenerowego lub rowerami – duktem leśnym – 7 km.