Przejdz do tresci

Paklica (Lubrza-Gościkowo)

Standardowy szlak rzeką Paklicą ma długość ok. 15 km i pokonuje się go w 4-5 godz. Należy on do łatwych spływów, a dodatkową atrakcję stanowi z pewnością obcowanie z dziką przyrodą naszego regionu (bobry, dziki, jelenie, sarny, orzeł bielik, perkoz dwuczuby, łabędzie), jak również kontakt z historią w postaci obiektów militarnych i hydrotechnicznych wchodzących w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz unikalny obiekt sakralny – niezwykłej urody pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu.

Trasa spływu na mapie
[kliknij mapę, aby powiększyć]

Spływ rozpoczynamy na przystani w miejscowości Lubrza przed stalowymi wrotami śluzy.

Płyniemy prostym odcinkiem w kierunku jeziora Lubrza Mała (idealne do wędkowania). Wpływamy w odcinek kanału Rakownik, przekopany i przekształcony w przeszkodę wodną w latach 30 XX wieku. Płyniemy wśród łąk, nurt rzeki nabiera szybkości – to znak że dopływamy do zapory.

Obecnie omija ją przekop. Warto się zatrzymać i obejrzeć obiekt, tym bardziej, że w 2005 r. został dokładnie oczyszczony w celu wyeksponowania go dla przepływających turystów. Od zapory rzeka płynie dość wartko wąwozem. Po kilkuset metrach docieramy do pasa trzcin, czyli miejsca, w którym niegdyś znajdowało się jezioro Rudno. Następnie napotykamy z lewej strony duże betonowe bryły, pozostałości po wysadzonym bunkrze MRU. Mijamy widoczną po prawej stronie zaporę. Docieramy do kładki – przed nami jezioro Paklicko Wielkie. Możemy wysiąść, odpocząć i zwiedzić jaz 714 i ruiny panzerwerka 706.

Kontynuujemy spływ prawym brzegiem jeziora. Jeżeli pogoda jest korzystna, możemy skorzystać z kąpieli na niestrzeżonej plaży. Po ok. 2 km dopływamy do zwężenia jeziora, gdzie wśród lilii wodnych dostrzegamy ujście rzeki Paklicy z jeziora Paklicko Wielkie – pokonujemy próg rzeki z wbitych w dno pali.

Nieco dalej rozpoczyna się odcinek prawie puszczański: zwalone drzewa, mokradła, torfowiska – rzadko odwiedzane przez człowieka, są wymarzonym miejscem dla dzikich zwierząt i ptactwa wodnego. Po lewej stronie znajduje się rezerwat przyrody z okazałymi dębami. Dotarliśmy w okolicę wsi Nowy Dworek, przepływamy pod mostem drogowym.

Dopływamy do niewielkiego jeziora – stamtąd widzimy wieże klasztoru w niedalekim Gościkowie-Paradyżu.

Przepływając obok zabudowań klasztoru kończymy spływ wysiadając na lewym brzegu rzeki przy metalowym mostku lub kontynuujemy spływ do miejscowości Szumiąca (opcja dla wytrwałych).

Powrót do Lubrzy na pokładzie busa, autokaru, wozu plenerowego lub rowerami – duktem leśnym – 7 km.