Przejdz do tresci

Zlot Pojazdów Militarnych, Boryszyn

Juz od kilku lat w maju, w Boryszynie (woj. lubuskie, ok.10 km na północny zachód od Świebodzina) odbywa się impreza „Zlot Pojazdów Militarnych”.

Zlot Militarny jest organizowany na bazie obozu wojskowego. Były więc stworzone umocnienia polowe w postaci zasieków z drutu kolczastego, stanowisk ogniowych, artylerii, komendantura obozowa, punkt opatrunkowy. W pobliżu znajdują się jedne z największych w Europie fortyfikacji niemieckich określanych powszechnie mianem „Międzyrzecki Rejon Umocnień”. W skład tych fortyfikacji wchodzą nie tylko zapory przeciwpancerne oraz jedno-, i dwukondygnacyjne, żelbetowe schrony, ale również słynny system podziemnych korytarzy liczący około 30 km długości i położony na głębokości ok. 25m.

Ponadto w dniu imprezy szlak pieszy, rowerowy, samochodowy i wodny umożliwił uczestnikom z Polski i Niemiec zapoznać się z unikalnymi obiektami architektury militarnej (most rolkowy w Nowej Wiosce, zapory wodne, kopuły naziemne itp.). Uczestnicy zlotu mieli możliwość (na terenie obozu wojskowego) obejrzenia akcesoriów i różnorakich pojazdów militarnych – niemieckich, radzieckich i amerykańskich, obejrzenia inscenizacji zdobywania pancerwerka oraz wysłuchania licznych koncertów muzycznych (gwiazdą były m.in. grupy Dżem i „Proletaryat”) i wzięcia udziału w różnorodnych konkursach np. konkurs piosenki żołnierskiej. Zlot pojazdów militarnych jest jedną z wielu atrakcji całej imprezy, która nadała jej charakter międzynarodowy. Impreza została wyróżniona tytułem HIT 2003 Ziemi Lubuskiej.

Galeria zdjęć ze Zlotu