W sobotnie popołudnie, 16. marca 2013 na Ośrodku Wypoczynkowym Martinez w Lubrzy odbyły się III Mistrzostwa w strzelaniu z dmuchawki pigmejskiej. Tegoroczna frekwencja okazała się rekordowa, gdyż na liście startowej pojawiło się ponad czterdziestu zawodników. Uczestnicy zmierzyli się w trzech kategoriach: dzieci, kobiety i mężczyźni.

Od 16.00 trwała seria próbna, w której zawodnicy zapoznawali się z dmuchawką, której pierwowzorem jest nieskomplikowana, aczkolwiek bardzo skuteczna broń prymitywnych ludów, której używano do polowań na dzikie zwierzęta.

Zawody rozpoczęły się od zmagań dzieci, których dopingowało liczne grono widzów. Najmłodsi celowali w dwóch rundach eliminacyjnych do dużej tarczy a bezkonkurencyjna w rozgrywce finałowej okazała się Joanna Lewandowska, która w trzech rundach zdobyła w sumie 113 punktów. Tuż za nią uplasowali się Dominik Tarbaj (106 pkt) i Kacper Łausz (105 pkt).

Emocje sięgnęły zenitu kiedy w szranki stanęły kobiety. Poziom zawodów był bardzo wyrównany i trudno do końca było wskazać zdecydowaną faworytkę. Ostatecznie z wynikiem 58 pkt zwyciężyła pani Alicja Abramowicz, pokonując panią Teresę Lewandowską (56 pkt) oraz panią Martę Wojtynę (48 pkt).

Największych emocji licznie zgromadzonej rzeszy kibiców dostarczył pojedynek męskich wojowników. Poziom rozgrywki również był bardzo wysoki, czego dowodem jest brak ubiegłorocznego mistrza w rozgrywce finałowej. Trzecie miejsce z wynikiem 68 pkt zajął pan Szymon Czapniewski, który w jednej z rund eliminacyjnych strzelał niemalże bezbłędnie uzyskując 33 z 35 możliwych punktów! Jednak ostatecznie musiał uznać wyższość strzelających równiej konkurentów: pana Szymona Papieża (75 pkt) oraz zdobywcy Pucharu Wojownika, pana Piotra Kaczkowskiego (79 pkt).

Po zawodach tradycyjnie odbyła się ceremonia medalowa dekoracji zwycięzców, a uczestnicy i goście raczyli się pysznym ciastem, kawą i herbatą. Zawodnicy już zapowiedzieli swój udział w przyszłorocznej edycji mistrzostw, komplementując świetną zabawę połaczoną z niemałą dawką adrenaliny jako idealny pomysł na aktywnie spędzony weekend.

Kliknij tutaj, by obejrzeć nagranie TVP Gorzów.